
Niezależnie od przyjÄ™tego modelu psychologowie byli sfrustrowani poszukiwaniem sposobów na poprawÄ™ funkcji poznawczych. Badania wykazaÅ‚y, jak możemy obniżyć inteligencjÄ™ osoby poprzez fizycznÄ… interwencjÄ™, ale nie jak jÄ… poprawić. IstniejÄ… leki, które powodujÄ… krótkotrwaÅ‚Ä… poprawÄ™ okreÅ›lonych funkcji poznawczych, takich jak pamięć lub uwaga, ale piguÅ‚ki na inteligencjÄ™ nigdzie nie widać. I chociaż można sÄ…dzić, że odżywianie ma znaczÄ…cy wpÅ‚yw, istniejÄ… co najwyżej marginalne dowody na skutki żywieniowe w zakresie żywienia spotykanym w krajach rozwiniÄ™tych.
Nawet jeÅ›li nie wiemy, jak poprawić inteligencjÄ™, na co wskazujÄ… wyniki testów, kwestiÄ… ekonomicznÄ… sÄ… umiejÄ™tnoÅ›ci posiadane przez ludzi, a nie ich IQ. Być może nie bÄ™dziemy w stanie zniszczyć zwiÄ…zku miÄ™dzy wynikami IQ a wzglÄ™dnym posiadaniem umiejÄ™tnoÅ›ci poznawczych (i nie jest jasne, dlaczego mielibyÅ›my chcieć), ale ulepszona edukacja i szkolenie mogÄ… podnieść Å›rednie wyniki wszystkich uczniów.
Badanie przeprowadzone przez jednego z moich kolegów (Levidow 1994) pokazaÅ‚o to w kontrolowany sposób. Uczniowie szkóÅ‚ Å›rednich przeszli test pÅ‚ynnej inteligencji. NastÄ™pnie wziÄ™li roczny kurs rozwiÄ…zywania problemów z fizyki elementarnej. Test IQ rzeczywiÅ›cie przewidywaÅ‚, ile fizyki uczÄ… siÄ™ studenci. Pod koniec roku przeszli równoważny test IQ. Ich wyniki IQ nie zmieniÅ‚y siÄ™ ani trochÄ™. Ponadto test IQ przewidywaÅ‚ wzglÄ™dne pozycje uczniów na egzaminie koÅ„cowym. Jednak wszyscy uczniowie nauczyli siÄ™ bardzo dużo fizyki, o czym Å›wiadczÄ… porównania z krajowymi standardami. IQ może siÄ™ nie zmieniÅ‚o, ale kompetencje poznawcze w sensie problemów, które uczeÅ„ mógÅ‚ rozwiÄ…zać, zostaÅ‚y zwiÄ™kszone.
Badanie Levidow obejmowaÅ‚o dokÅ‚adnie monitorowany program edukacyjny. Czy można osiÄ…gnąć podobny wzrost umiejÄ™tnoÅ›ci, po prostu wkÅ‚adajÄ…c wiÄ™cej wysiÅ‚ku w edukacjÄ™? W 1994 r. Nowojorski system szkolnictwa, pod naciskiem nowego rektora, wymagaÅ‚, aby praktycznie wszyscy uczniowie dziesiÄ…tej klasy uczÄ™szczali na zajÄ™cia z przedmiotów Å›cisÅ‚ych, na które wczeÅ›niej uczÄ™szczaÅ‚a tylko poÅ‚owa uczniów, zwykle tych bardziej zdolnych. Rekrutacja wzrosÅ‚a z 20 000 do 48 000 studentów. Wskaźniki niepowodzeÅ„ wzrosÅ‚y z 13 procent do 25 procent. PesymiÅ›ci mogÄ… na to zwrócić uwagÄ™, próbujÄ…c uczyć trudnych tematów mniej inteligentnych uczniów. Prawdopodobnie jest w tym trochÄ™ prawdy. Jednak w 1994 roku ponad dwa razy wiÄ™cej studentów ukoÅ„czyÅ‚o z sukcesem przedmioty Å›cisÅ‚e niż w 1993 roku. wiÄ™cej informacji znajdziecie tutaj: https://logicznezagadki.pl/zagadki-logiczne-na-inteligencje/
WÅ‚aÅ›nie przytoczyÅ‚em przykÅ‚ady programów, które osiÄ…gnęły sukces dziÄ™ki jednej miary, która nie jest wynikiem IQ. Herrnstein i Murray przytoczyli różne przykÅ‚ady, aby potwierdzić swój wniosek, że programy majÄ…ce na celu wzbogacenie intelektualnych doÅ›wiadczeÅ„ dzieci, takie jak Head Start, zawiodÅ‚y. Ma to poważne konsekwencje polityczne, ponieważ programy wzbogacania sÄ… na ogóÅ‚ skierowane do dzieci, które jako grupa statystyczna majÄ… niskie IQ i sÄ… uważane za narażone na niepowodzenie w szkole. Stwierdzenie, że programy zawiodÅ‚y, jest trochÄ™ mocne, ponieważ programy z pewnoÅ›ciÄ… nie powinny być oceniane wyÅ‚Ä…cznie na podstawie ich wpÅ‚ywu na wyniki IQ dzieci, a być może nawet nie tylko na wyniki szkolne dzieci. Ale dziÄ™ki tym Å›rodkom jasno widać, że programy wzbogacania nie byÅ‚y tak skuteczne, jak oczekiwano, kiedy byÅ‚y inicjowane w latach sześćdziesiÄ…tych i wczesnych siedemdziesiÄ…tych.
Jakie Å›rodki sÄ… odpowiednie do oceny takich programów? W naszym spoÅ‚eczeÅ„stwie rynek pracy jest miarÄ…. Herrnstein i Murray utrzymywali, że zmiany zachodzÄ…ce w naszym spoÅ‚eczeÅ„stwie podnoszÄ… wartość zawodów wymagajÄ…cych intelektualnie w porównaniu do zawodów mniej wymagajÄ…cych intelektualnie. Na przykÅ‚ad argumentowaliby, że w dzisiejszych czasach wartoÅ›ci dla spoÅ‚eczeÅ„stwa projektantów systemów komputerowych i zarzÄ…dzajÄ…cych portfelami bankowymi wzrosÅ‚y w stosunku do wartoÅ›ci ksiÄ™gowych i kasjerów. Nie sÄ… jedynymi, którzy dokonali tej obserwacji. Sekretarz pracy Robert Reich (1991) opisaÅ‚ prymat „analityka symboli”, osoby, która zajmuje siÄ™ abstrakcyjnymi modelami Å›wiata, a nie zajmuje siÄ™ nim bezpoÅ›rednio. Dowody na ten trend sÄ… przytÅ‚aczajÄ…ce i wszystko wskazuje na to, że bÄ™dzie on przyspieszany przez zmiany technologiczne, które sÄ… wyraźnie widoczne na horyzoncie (Hunt 1995).
ABOUT ME

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.
​
This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are.
E-Mail: info@mysite.com